چند کلامی در باره اختلال اوتیسم

اوتیسم که با عنوانهای  در خود ماندگی یا اختلال نافذ رشد هم نام برده می شود را بیماری نمی دانند ، بلکه از آن به عنوان اختلال و در خیلی موارد از آن به تفاوت با افراد غیر اوتیستیک یاد شده است .

متأسفانه تا کنون هیچ دلیل موجهی برای بروز این اختلال ذکر نشده است .

بعضی از متخصصین این اختلال را بر گرفته از توارث می دانند ، زمانی گفته می شد که واکسیناسیون MMR، که در دوازده ماهگی انجام می شود باعث بروز این اختلال       می گردد. در پاره ای موارد وجود عفونت در بدن خردسال مستعد اوتیسم ،و استفاده از آنتی بیوتیک ها در سنین زیر یک سال را باعث برون ریزی این بیماری می دانند . اما به طور قطع و یقین هیچ کدام این موارد و موارد بسیار دیگر که از حوصله این نوشته خارج است  را نمی توان باعث بروز این اختلال دانست .  

به همین خاطر از آن به عنوان بیماری ناشناخته قرن نام برده شده است.

گاه کودک اتیستیک تا سن 3 سالگی روند رشد مناسب از لحاظ کلامی  و رفتاری داشته است و به یک باره تکلم خود را از دست می دهد و شروع به پس رفت می کند. گاه کودک از ابتدا قادر به تکلم نیست و با کمک متخصصین تا حدی به این توانائی دست می یابد.

به جرات می توان گفت که هیچ دو کودک اوتیستیک با هم قابل مقایسه نیستند. و به همین خاطر به آن طیف اوتیسم گفته می شود.

کودک اوتیستیک معمولا از همان بدو تولد ارتباط چشمی قوی ندارد . زمانیکه نام او را صدا می کنید به شما نگاه نمی کند. کلیشه های خاصی دارد مثل چرخاندن چرخ ماشین یا چرخیدن ماشین لباشوئی یا چرخیدن به دور خود و ...، معمولا اگر صحبت کند یک کلام را چندین بار تکرار می کند یا هر حرفی که شما می زنید مثل ضبط صوت ، ضبط و تکرار می کند. هر چند وقت یک بار یک مورد برای او جذاب می شود و فقط به آن     می پردازد.

 

/ 8 نظر / 49 بازدید
هانیه

چی میشد علم انقدر پیشرفت میکرد که بچه ها با خوردن یک سری قرص ۶ ساعت یکبار مثل انتی بیوتیک رفتارهای کلیشون مثل چرک اب میشو از بین میرفت و مثل صدایی که باز شده حرف میزدم به امید انروز

نسترن هاشمی

سلام پانته آ جون. امیدوارم هم خودت هم همسر گرام و هم آرین و خواهرکت و بقیه خانواده خوب و خوش باشید. آدرس وبلاگت رو که نوشتی اومدم و زود خوندم. خیلی خوب و روان نوشتی. مطمئنم که به خیلی ها می تونه کمک کنه و اطلاع جامعه را در مواجهه با افراد با ویژگی های خاص بالا ببره. من مطمئنم که آرین گل با وجود خانواده ای مثل شما هر روز پیشرفت می کنه و حتما در دنیایی که علم توی اون هر روز در حال پیشرفت هستش به زودی راهی برای رفع این اختلال هم پیدا می شه. خیلی دوستتون دارم و روی ماهتون رو می بوسم.

ساسان

سلام. سه تا مطلب ميخواستم بگم اولاً خيلي خيلي خيلي ممنو از زحماتي كه براي اين وبلاگ مي كشيد . واقعاً خيلي بزرگواريد . احساس كوچكي مي كنم پيش انسانهايي مثل شما. مطلب بعدي اينكه پروفسور نقي مومني كه از بزرگترين دانشمندان متخصص در زمينه اوتيسم در جهانه و در خارج از ايران كار و زندگي ميكنه معتقده كه واكسن سه گانه هم باعث بروز اوتيسم ميشه ( گاهي) و تحقيقات اين رو دقيقاً ثابت كرده . ولي شركت هاي دارو سازي ( شايد هم مصلحت هاي پزشكي !!!) اين مسئله رو كتمان مي كنن. در مورد علائم اوتيسم كه نوشتيد مي تونه در يك كودك فقط چند تا از اونا باشه و تعدادي از اونا اصلا نباشه . اوتيسم يك طيف يك تا ١٠٠ داره كه بسته به طيف علائم هم ممكنه تغيير كنن

ساسان

يكي از دكتر هاي مشهور تهران همراز من كلي آزمايش و فيلهاي دوران كودكي بابك رو به تفكيك ماه مي خواست كه مربي بابك در تبريز به ما گفت كه اين كارها كمكي نميكنه فقط براي تحقيقات خودش ميخواد و شما بايد تمركزتون روي آموزش باشه و من هم ديدم راست ميگه و ادامه ندادم. واقعاً آموزش هايي كه مربي ها به بابك دادند اون رو دگرگون كرد و من هم از دكتر ها نتيجه اي نگرفتم. مطمئناً دكتر ها بيشتر كار تشخيص اوليه و تحقيق رو مايل هستند و در مورد آموزش و درمان كمكي نميتونن بكنن.

ساسان

مشكلات بابك : با غريبه ها صحبت نميكنه يا كم حرف ميزنه. خيلي خجالتيه. تكلمش از بچه هاي هم سن خودش ضعيف تره. خيلي ديرتر تونست كه جمله طولاني بگه ( حدوداً پنج سالگي) به مرور و با آموزش هم برخي علائم مثل عدم توجه به صدا زدن اسمش و روي پنجه راه رفتن و مقاومت در برابر آموزش و... حذف شد. خيلي به سي دي كارتون علاقه داره ولي عجيب اينه كه كارتون تكراري نگاه نميكنه و موقع خريد اصرار ميكنه كه تكراري نمي خوام. الان شمارش و خواندن اعداد رو ياد گرفته البته هفت و هشت رو قاطي ميكنه!!! دكتر هايي كه برديم ميگن علايم ارتباطي اوتيسم رو داره ولي علايم حركتي مثل علاقه به حركت چرخش و كار تكراري و حركت دست و تكرار كلمه يا يك آواي خاص رو نداره! البته بعضي علايم به مرور حذف شدند مثل ضمير ها رو اشتباه گفتن. قبلاً وقتي ميگفتم " تو مي خواي بري؟ " جواب ميداد " تو ميخواي برم !" رو ضمير من خيلي مشكل داشت ولي الان چند ماهه كه كاملاً درست ميگه. يكي از مشكلات اصلي كه الان داريم اينه كه در مقابل شعر خوندن يا سرود خوندن خيلي مقاومت نشون ميده ! با دادن وعده جايزه و اسباب بازي يه شعر رو خيلي سر سري و از روي اجبار و با تغيير لح

ساسان

بابك توو يه دوره يعني بعد از اولين مراجعه ما به دكتر در سن سه سالگي تقريباً كلامش رو از دست داد !!! قبل از اون هم فقط كلماتي كه ميگفت فقط در خونه بود و در بيرون سكوت مطلق!! وقتي به دكتر و مربي ها مي گفتيم كه بابك كلام داره ، اونا باور نميكردنن! طوري بود كه اگه درب خونه حتي باز بود حرف نميزد ! و وقتي درب رو مي بستيم حرف ميزد! ولي همين حرف زدن هاي كم هم توو مقطعي كاملاً حذف شد!!! تبريز مركز اوتيسم خوبي داره . البته نه از نظر امكانات بلكه مربي و مسئول هاي خوب و متعهدي داره. امكانات سخت افزاري ضعيف و معموليه ولي يه مسئول داره به اسم آقاي سيفي . فوق ليسانس روانشناسيه . ولي من خيلي قبولش دارم . توو كار خودش واقعاً متخصصه .

ساسان

يه مطلب مهم اينه كه هيچ بچه اي رو نبايد با بچه ديگه مقايسه كرد. اونقدر طيف و شكل و مشكلات اين اختلال گسترده و متفاوته كه بايد فقط فرزند رو با خودش و با روز ها و ماههاي قبلي خودش مقايسه كرد. نكته بعدي اينكه هيچ مربي و دكتري ، كل مشكلات كودك رو نمي تونه ببينه. فقط والدين هستند كه ميتونن نقاط ضعف و قوت فرزند رو كامل ببينن. روش آقاي سيفي اينه كه ما علاوه بر برنامه اي كه خود مركز براي هر بچه ميده ، نقاط ضعف و مشكلي رو كه توو خونه مي بينيم به مربي انتقال مي ديم و اونا مدتي با برنامه هاي مختلف كار مي كنن. مثلا وقتي ما ميگيم با غريبه حرف نميزنه. مربي اونو مجبور ميكنه به كلاس بغلي بره و به مربي اون كلاس بگه خودكار رو بده! اونقدر اصرار ميكنه توو اين مطلب كه مقاومت بچه كمتر بشه. يه بار يه نفر ازش پرسيد بابك چند تا دوست داري ؟ بابك گفت مامان رو دوست دارم . بابا رو دوست دارم. من متوجه شدم بابك مفهوم دوست ( friend) رو نمي دونه. اونو به مربي انتقال داديم. مربي با مربي ديگه اونقدر جلوش تأتر بازي كردن تا ياد بگيره!

کامران حسنی

با سلام و احترام من با شما صحبت کردم گفتید که دکتر نظرات قبلی را در مورد آرین رد کرده و اوتیسم نیست. چیز جدیدی بدست آوردید؟ در هر حال من هنوز هم اطمینان دارم پدر و مادر نقش عمده را در درمان این گونه موارد دارند. مطمئن باشید.