امیدوارم این نوشته تلنگری باشه به تمام پدران دارای فرزند اتیسم ، بسیاری از خانواده های دارای فرزند اتیسم متاسفانه به این دلیل که بار مسئولیت روی دوش یکی از دو والد میوفته و بر طبق عرف جامعه مادر مسئولیت بیشتری در قبال تربیت فرزندش داره از هم پاشیده میشه و اگر هم ادامه پیدا می کنه متاسفانه عاری از هرگونه عشق و روابط معمول زناشوئیه....

در تربیت همه فرزندان حضور دو والد ضروریه اما من میگم در تربیت فرزند دارای اتیسم وجود هر دو والد الزامیه .

هر دو والد باید همسو با هم و همفکر و همدل با هم در تربیت ، توانبخشی و آموزش کودک اتیسمی حرکت کنند .

درسته که برای پدران هم درک و قبول اینکه فرزندی متفاوت دارند بسیار بسیار دشواره اما این دلیل نمیشه که با چشم پوشی از واقعیتی که وجود داره و هیچ کدام از دوطرف در بوجود آمدن آن مقصر نبودند از همراهی با مادر خانواده سر باز بزنند.

متاسفانه در جامعه ما وقتی کودک تشخیص میگیره در اغلب موارد مدتها پدر خانواده از قبول واقعیت موجود سر باز میزنه و این باعث میشه که روند پی گیری مراحل توانبخشی اون فرزند به تعویق و به تعویق بیوفته و مادر علاوه بر اینکه درد متمایز بودن فرزندش به روی دوشش سنگینی میکنه باید با پدر خانواده هم بر سر مسائل توانبخشی فرزندش بجنگه . مادر ادامه میده یک سال ، دوسال  .... یا در طی این مسیر  پر فراز پدر به درک متقابل همسرش میرسه که خدا رو شکر ... یا اینکه هنوز مادر باید در دو جبهه یعنی هم کارهای مربوط به توانبخشی ، تربیت ، مدرسه و ... بجنگه و هم با پدر فرزند و همسر و همراه زندگی اش.

شما  فکر می کنید که یک مادر علاوه بر اینکه مشکلات عدیده فرزند اتیسمش رو داره چقدر توان برای جنگیدن و آرام کردن همسرش  براش باقی میمونه ؟ علاوه بر اینکه اون یک زن و یک مادره و بسیار شکننده تر از یک مرده...

به نظر من تمام مادران دارای فرزند اتیسم اسطوره های خلقت هستی هستند که با وجود تمام سختی ها و مشکلات و فراز نشیب ها هنوز پر تلاش برای استقلال فرزندشون مبارزه رو ادامه میدند و تنها قدردانی که از یک مادر دارای اتیسم میتونه بشه اینه که مردش، شریک زندگی اش و همسرش همراه و همدل با اون در این راه سخت و طاقت فرسا باشه .

پس اگر شما خواننده این مطلب پدر دارای یک فرزند اتیسم تازه تشخیص گرفته هستید به عنوان یک مادر دارای فرزند اتیسم ازتون می خوام که در ابتدای راه سعی کنید قدمهاتون رو در کنار مادر فرزندتون تنظیم کنید و یا اگر پدری هستید که تا بحال قدمهاتون با همسرتون در این مسیر یکی نبوده به عنوان هدیه روز مادر سعی کنید با او هم قدم بشید.