همیشه بر این باور بوده و هستم که اگر خداوند یک نقیصه در وجود آدمی می گذارد مطمئنااونو با یک هدیه بزرگتری پر خواهد کرد.

این در مورد کودکان اوتیسم به وضوح دیده می شود ، اگر چه آنها نمی تونن با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند ولی به واسطه تمرکزی که در مورد یک موضوع دارن در اون موضوع به پیشرفت چشمگیری می رسن.

مهدی یکی ازدوستان آرین ،علاقه وصف ناپذیری به آنتن داره ، شاید برای شما  خیلی عجیب باشه ولی اون با دقت خاصی به آنتنهای روی پشت بامها نگاه می کنه و تنها اسباب بازی اش آنتنه حتی توی نقاشیهاش آنتن میکشه ! اینقدر این آنتنها رو قشنگ به هم پیچ و مهره می کنه که من همیشه به مامانش می گم اون یک مهندس مخترع میشه. مهدی به فیلم های  VHS هم علاقه منده مقدار زیادی فیلم به قول خودش :فیلم کوچیک داره و اینها رو با ظرافت خاصی روی هم می چینه ولی امان از وقتی که یکدونه از اونها جابه جا بشه قشقرقی به پا می کنه که خدا به داد برسه ! علی دوست دیگه آرین علاقه خاصی به حیوانات داره وقتی خونه علی اینها میریم تنها اسباب بازی که توجه تو را جلب می کنه حیوانات بزرگ و کوچیکه که اسم همه اونها رو میدونه. آرین با PSP اینقدر قشنگ بازی می کنه که بعضی وقتها من و باباش می گیم این اصلا تا اینجا بازی رو چه جوری اومده ما که بلد نیستیم! آرین به مجله هم خیلی علاقه داره عکسهای ریز مجله ها رو با دقت خاصی نگاه می کنه و حالا من به این نتیجه رسیدم که به واسطه حافظه تصویری قوی که داره شاید می تونه کلمات رو بخونه. 

شاید باورتون نشه ولی این عین واقعیته پسر بچه دو ساله اوتیسمی رو می شناسم که می تونه بخونه مامانش می گه که از ترسم تا زیر نویس تلویزیون میاد خاموش می کنم چون همه زیر نویسها رو می خونه!

بله دوستان خدا گر ببندد دری ز حکمت گشاید در دیگری .